Inbjudan SQLUG-träff med Tobiasz Janusz Koprowski i Stockholm och årsmöte

Välkommen till SQLUG träff med Tobiasz Janusz Koprowski och årsmöte i Stockholm den 12/2 kl 17:00

Plats: Citykonferensen, Malmskillnadsgatan 46, Stockholm
Tid: 12:e februari kl 17.00 – 19.30

Session info:
2 AM. A Disaster just began…
2AM. We sleeping well. And our mobile ringing and ringing. Message: DISASTER! In this session (on slides) we are NOT talk about potential disaster (such BCM); we talk about: What happened NOW? Which tasks should have been finished BEFORE. Is virtual or physical SQL matter?
We talk about systems, databases, peoples, encryption, passwords, certificates and users. In this session (on few demos) I'll show which part of our SQL Server Environment are critical and how to be prepared to disaster. In some documents I'll show You how to be BEST prepared.

 

Tobiasz Janusz Koprowski bio:
Community leader focused on SQL Server, SharePoint, security, cloud computing, collaboration solutions, and ITIL, DR, BCM and SLA. Love licensing stuff. MCT, freelancer, independent consultant and trainer.
Working with audit projects, consulting and implementation in Poland and across Europe. Member of the Boards of Directors in GITCA EMEA and  Polish Information Processing Society (Lower Silesia District).
Member several associations: Microsoft Terminology Community, Friends of RedGate PLUS, PASS, ISSA, ACM and several communities in the world. MVP for SQL Server since July 2010. Subject Matter Expert at CQURE and Microsoft Connect. Former president of the Polish SQL Server User Group. Creator of SQLDay Conference. Active blogger (owner of five) and international speaker with many different conference experience. Co-author of SQL Server MVP Deep Dives Volume Two.
Cross-country/mountain cyclist, amateur in swimming and running. Fan of snooker and good music.

The presentation will be held in English.
Träffen startar kl 17:00 i lokal Polhemssalen.
Det kommer att finnas enklare förtäring och dryck.
Obs! Obligatorisk anmälan. Antal platser är som vanligt begränsade.
Efter Tobiasz presentation kommer SQLUGs årsmöte att hållas.

Agenda SQLUG årsmöte

1. Fråga om mötets behöriga utlysande.
2. Val av ordförande för mötet.
3. Val av sekreterare för mötet.
4. Dagordning.
5. Val av två justeringsmän tillika rösträknare att jämte ordföranden justera protokollet.
6. Verksamhetsberättelse.
7. Kassörens redovisning.
8. Revisorernas berättelse.
9. Fråga om ansvarsfrihet för styrelsen för den tid revisionen avser.
10. Val av föreningens ordförande för en tid av ett år.
11. Val av vice ordförande för en tid av ett år.
12. Val av sekreterare för en tid av ett år.
13. Val av kassör för en tid av ett år.
14. Val av revisor och en revisorsuppleant. I detta val får inte styrelsens ledamöter delta.
15. Val av valberedning bestående av en person.
16. Behandling av styrelsens förslag och i rätt tid inkomna motioner. Förslag som väckts av styrelsen eller inlämnats av medlem minst sju dagar före mötet, förslag om stadgeändring eller upplösning av föreningen minst 30 dagar före mötet.
17. Övriga frågor.

För mera information finns föreningens stadgar publicerade på SQLug.se

Skriv något snällt om den här artikeln!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.