Inbjudan träff med Jen Stirrup & David Jonsson samt årsmöte 30/1

Välkomna till SQLUG-träff och årsmöte i Stockholm!

Som föredragshållare denna gång har vi Jennifer Stirrup, SQL Server MVP från UK och David Jonsson från Teleopti i Stockholm.

Plats: World Trade Center (Stockholm)
Tid: 30/1 kl 18.00
Obs! Obligatorisk anmälan. Begränsat antal platser.

http://sqlug20120130.eventbrite.com/

Execution plan

18.00 Business Intelligence and Data Visualisation in SQL Server 2012 (Jen Stirrup)

19:00 – 19:20 Paus

19:20 – 19:40 ReadTrace/RML (David Jonsson)

19:40 – 20:00 Paus

20:00 – 20:30 Årsmöte

Jen Stirrup

Jen Stirrup is a SQL Server MVP, with a Bachelors degree in Psychology and two Masters in Artificial Intelligence and Cognitive Science. Jen is part of the leadership team at Copper Blue Consulting, delivering data and Business Intelligence solutions to global clients. Jen is a veteran SQL Server Developer with over 12 years SQL experience in delivering end-to-end Business Intelligence solution. Jen blogs for SQLServerPedia as well as her own blog. She is very active in many SQL Server User Groups in the UK. Jen's focus is on the Microsoft BI stack, with a specific passion for Data Visualisation. Jen is has delivered precons and general sessions as a speaker at SQLBits in Europe, and has presented webcasts for SQLPass previously. Also a speaker at the SQLRally Nordic. www.jenstirrup.com

David Jonsson
Teknisk DBA med ett stort intresse för rutiner och processer inom databasutveckling och databasdrift, främst på SQL Server 2000, 2005 och 2008.
Har även en CM-roll på Teleopti AB, där man man kommit långt med automatiskt byggen för att via Ccnet och MSBuild kunna köra Scenariotester (BDD) av diverse.NET-appar, IIS-applikationer mot SQL Server och SQL Azure.

Valberedningen:

På SQLUG:s årsmöte så ska styrelsen väljas för 2012 och inför mötet behöver valberedningen därför kandidater som är intresserade av styrelsearbete. Om du känner dig engagerad, har tid och är intresserad av att deltaga i styrelsearbetet så kan du kandidera genom att skicka ett mail till hakan.winther@sqlservice.se med en kort beskrivning av dig, dina styrkor och vad du vill bidraga med. Du kan självklart även nominera andra medlemmar som du tycker har de rätta kvalifikationerna för uppdraget. För att kunna sammanställa ett förslag på styrelse så behöver vi ditt mail snarast.

Agenda årsmötet:

1. Fråga om mötets behöriga utlysande.
2. Val av ordförande för mötet.
3. Val av sekreterare för mötet.
4. Dagordning.
5. Val av två justeringsmän tillika rösträknare att jämte ordföranden justera protokollet.
6. Verksamhetsberättelse.
7. Kassörens redovisning.
8. Revisorernas berättelse.
9. Fråga om ansvarsfrihet för styrelsen för den tid revisionen avser.
10. Val av föreningens ordförande för en tid av ett år.
11. Val av vice ordförande för en tid av ett år.
12. Val av sekreterare för en tid av ett år.
13. Val av kassör för en tid av ett år.
12. Val av revisor och en revisorsuppleant.
I detta val får inte styrelsens ledamöter delta.
13. Val av valberedning bestående av en person.
14. Behandling av styrelsens förslag och i rätt tid inkomna motioner.
Förslag som väckts av styrelsen eller inlämnats av medlem minst sju dagar före mötet, förslag om stadgeändring eller upplösning av föreningen minst 30 dagar före mötet.
15. Övriga frågor.

För mera information finns föreningens stadgar publicerade på SQLug.se

Skriv något snällt om den här artikeln!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.